Archives

All posts for the month Kwiecień, 2024

Przekazujemy informację od katedry Elektroniki i Telekomunikacji, Mechatroniki i Inżynierii Materiałowej Akademii Tarnowskiej:
„Już jutro, w sobotę 2️⃣7️⃣ kwietnia o godz. 1️⃣0️⃣:0️⃣0️⃣ z terenu kampusu Akademia Tarnowska startuje balonowa misja stratosferyczna BEM1 ???? przygotowana przez studentów Elektroniki i Telekomunikacji, Mechatroniki i Inżynierii Materiałowej zrzeszonych w AMPER – Koło Naukowe Elektroników, studentów Chemii z Naukowe Koło Chemików OZON, uczniów z Zespół Szkół Technicznych i Branżowych oraz pracowników naszej Katedry. Przygotowania do startu rozpoczną się już od godz. 9:00. Nad bezpieczeństwem podczas przygotowań będzie czuwała jak zwykle niezawodna OSP Jodłówka-Wałki ????.
Na skraj kosmosu polecą radiosondy ze znakami SP5GFN i SP9RKF, nadające sygnał naprzemiennie na częstotliwościach: APRS: 432,5 MHz oraz 4FSK: 437,6 MHz. Ponadto wtajemniczeni będą mogli oglądać zdjęcia ze stratosfery przesyłane przez SSTV ???? na częstotliwości 144,5 MHz w trybie robot36, ze znakiem okolicznościowym SN230BEM oraz SP9KAO Tarnowski Klub Krótkofalowców SP 9 KAO. W górę poleci również trochę innego sprzętu jak detektor Geigera ☢️, rejestrator danych, kamera GoPro ????, smartfony z aplikacją CREDO Science, lokalizator GSM… i ciastko! ????. W pogoń za sondami ruszą zaraz po starcie trzy ekipy pościgowe ????????????. Przebieg pościgu za radiosondą będziecie mogli oglądać na stronie https://amateur.sondehub.org, wystarczy wybrać po lewej stronie ekranu SP5GFN lub SP9RKF. Lądowanie radiosondy jest przewidziane na godzinę 13:00. Gdzie?… Dokładnie nie wiadomo. Nie jest również znany czas powrotu ekip pościgowych.
Nasza misja nosi nazwę BEM1 ze względu na to, że rok 2024 został ogłoszony przez Federacja Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT Rokiem Pamięci gen. inż. Józefa Zachariasza Bema w 230 rocznicę jego urodzin. Piękne logo misji przygotowane na tę okoliczność zawdzięczamy Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej. Warto jeszcze dodać, że Tarnów jest miejscem szczególnym, ponieważ tutaj urodził się i tutaj został pochowany gen. Bem – bohater trzech narodów:
Polski ????????, Węgier ???????? i Turcji ????????.
Zatem do zobaczenia w sobotę❗
Nie przegap tej ekscytującej podróży ????????????❗

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w wycieczce technicznej w ramach programu „Akademia Inżyniera”: PODRÓŻ PRZEZ ŚWIAT SZKŁA I GAZOWNICTWA – WIZJA TRADYCJI I INNOWACYJNOŚCI do Krosna / Strachociny dnia 11 czerwca 2024 r. (środa).

Koszt 120 zł zawiera przejazdy, wejściówki oraz poczęstunek podczas grilla.

Zgłoszenia: NOT Tarnów, tel. 14 63 00 172, kom. 508-877-762, sekretariat@not-tarnow.pl – do 24.05.2024 r.

Szczegóły programu w załączeniu.

plakat_Wycieczka_Strachocina_11.06.2024

Powiat Brzeski zawiązał partnerstwo w ramach projektu „Utworzenie i funkcjonowanie Branżowego Centrum Umiejętności w branży elektroniczno-mechatronicznej w Brzesku”, które ma na celu rozwój specjalistycznych umiejętności zawodowych w dziedzinie mechatroniki.

Uroczyste podpisanie umowy odbyło się w środę 3 kwietnia 2024 r.

– Jest to bardzo nowoczesna jednostka edukacyjno-szkoleniowa z branży elektroniczno-mechatronicznej w której kształcić będą się nie tylko uczniowie, ale kwalifikacje będą zyskiwać także pracownicy z firm nie tylko z naszego regionu, ale także z całej Polski – powiedział Andrzej Potępa starosta brzeski.

Partnerami w projekcie zostali: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oddział w Tarnowie, Akademia Górniczo – Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Forum Automatyki i Robotyki Polskiej, Proster Sp. z o.o., Carlsberg Supply Company Polska S.A. Wspólna praca z partnerami umożliwi dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb na rynku pracy oraz podniesieniu kwalifikacji zawodowych o zasięgu ogólnokrajowym.

– Uczestniczymy dzisiaj w bardzo ważnej i podniosłej uroczystości. To właśnie na naszych oczach i z naszym udziałem dzieją się rzeczy, które przejdą do historii.

Podpisane porozumienie to efekt determinacji wielu osób, ale przede wszystkim tych osób, które najpierw przygotowały wniosek, złożyły go i walczyły o jego pozytywne przyjęcie.

Bardzo się cieszymy, że nasze Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich SIMP, które w roku 2026 obchodzić będzie jubileusz 100 lecia istnienia i działalności może wziąć udział w tak znakomitym przedsięwzięciu jako partner branżowy.     

Gdybyśmy z nazwy Branżowe Centrum Umiejętności skupili się na wyrazie „umiejętności” to dowiemy się, że :

Umiejętność to «praktyczna znajomość czegoś, biegłość w czymś»

Umiejętności powszechnie dzieli się także na miękkie (zdolności, które się posiada lub rozwija dzięki kontaktom społecznym) i twarde (zdolności, które wymagają wiedzy specjalistycznej i lat praktyki, często z użyciem narzędzi lub oprogramowania).

I te umiejętności będą tutaj zdobywane.

Dzięki Branżowemu Centrum Umiejętności wiedzę fachową i umiejętności praktyczne zdobędzie wielu młodych ludzi, a pozostali te wiadomości pogłębią dzięki specjalistycznym kursom i szkoleniom – powiedział Lesław Świętochowski Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich Oddział w Tarnowie im. Jana Szczepanika.

Branżowe Centrum Umiejętności będzie placówką, która połączy w jeszcze większym stopniu biznes z edukacją zawodową i zapewni trwałą współpracę w branży elektroniczno – mechatronicznej. Funkcjonowanie BCU polegać będzie na kształceniu młodzieży, studentów, jak i dokształcaniu dorosłych oraz podnoszeniu kwalifikacji nauczycieli, dając dostęp do najnowocześniejszych technologii w dziedzinie mechatroniki. Planuje się, że w szkoleniach i kursach weźmie udział co najmniej 240 osób. Ponadto zaplanowano szkolenia, które odbędą się za pośrednictwem platformy zdalnego uczenia. Programy szkoleniowe będą obejmować zagadnienia związane z cyfrową oraz zieloną transformacją.

Branżowe Centrum Umiejętności wprowadzi do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji nową kwalifikację z zakresu edukacji pozaformalnej (sektorowej), dostosowaną do potrzeb branży elektroniczno-mechatronicznej. Centrum będzie również prowadzić ośrodek egzaminacyjny w zakresie egzaminów zawodowych i innych egzaminów właściwych dla dziedziny mechatroniki, przygotowując uczestników do spełnienia wymagań rynku pracy.

O projekcie Czytaj dalej