Zapraszam wszystkich członków Oddziału SIMP na zebranie, które odbędzie się w czwartek 19 września 2024r. w Domu Technika NOT w Tarnowie, Rynek 10 o godzinie 16:00.
Prezes Oddziału SIMP w Tarnowie
Lesław Świętochowski
Zapraszam wszystkich członków Oddziału SIMP na zebranie, które odbędzie się w czwartek 19 września 2024r. w Domu Technika NOT w Tarnowie, Rynek 10 o godzinie 16:00.
Prezes Oddziału SIMP w Tarnowie
Lesław Świętochowski
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w wycieczce technicznej w ramach programu „Akademia Inżyniera”: PODRÓŻ PRZEZ ŚWIAT SZKŁA I GAZOWNICTWA – WIZJA TRADYCJI I INNOWACYJNOŚCI do Krosna / Strachociny dnia 11 czerwca 2024 r. (środa).
Koszt 120 zł zawiera przejazdy, wejściówki oraz poczęstunek podczas grilla.
Zgłoszenia: NOT Tarnów, tel. 14 63 00 172, kom. 508-877-762, sekretariat@not-tarnow.pl – do 24.05.2024 r.
Szczegóły programu w załączeniu.
Powiat Brzeski zawiązał partnerstwo w ramach projektu „Utworzenie i funkcjonowanie Branżowego Centrum Umiejętności w branży elektroniczno-mechatronicznej w Brzesku”, które ma na celu rozwój specjalistycznych umiejętności zawodowych w dziedzinie mechatroniki.
Uroczyste podpisanie umowy odbyło się w środę 3 kwietnia 2024 r.
– Jest to bardzo nowoczesna jednostka edukacyjno-szkoleniowa z branży elektroniczno-mechatronicznej w której kształcić będą się nie tylko uczniowie, ale kwalifikacje będą zyskiwać także pracownicy z firm nie tylko z naszego regionu, ale także z całej Polski – powiedział Andrzej Potępa starosta brzeski.
Partnerami w projekcie zostali: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oddział w Tarnowie, Akademia Górniczo – Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Forum Automatyki i Robotyki Polskiej, Proster Sp. z o.o., Carlsberg Supply Company Polska S.A. Wspólna praca z partnerami umożliwi dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb na rynku pracy oraz podniesieniu kwalifikacji zawodowych o zasięgu ogólnokrajowym.
– Uczestniczymy dzisiaj w bardzo ważnej i podniosłej uroczystości. To właśnie na naszych oczach i z naszym udziałem dzieją się rzeczy, które przejdą do historii.
Podpisane porozumienie to efekt determinacji wielu osób, ale przede wszystkim tych osób, które najpierw przygotowały wniosek, złożyły go i walczyły o jego pozytywne przyjęcie.
Bardzo się cieszymy, że nasze Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich SIMP, które w roku 2026 obchodzić będzie jubileusz 100 lecia istnienia i działalności może wziąć udział w tak znakomitym przedsięwzięciu jako partner branżowy.
Gdybyśmy z nazwy Branżowe Centrum Umiejętności skupili się na wyrazie „umiejętności” to dowiemy się, że :
Umiejętność to «praktyczna znajomość czegoś, biegłość w czymś»
Umiejętności powszechnie dzieli się także na miękkie (zdolności, które się posiada lub rozwija dzięki kontaktom społecznym) i twarde (zdolności, które wymagają wiedzy specjalistycznej i lat praktyki, często z użyciem narzędzi lub oprogramowania).
I te umiejętności będą tutaj zdobywane.
Dzięki Branżowemu Centrum Umiejętności wiedzę fachową i umiejętności praktyczne zdobędzie wielu młodych ludzi, a pozostali te wiadomości pogłębią dzięki specjalistycznym kursom i szkoleniom – powiedział Lesław Świętochowski Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich Oddział w Tarnowie im. Jana Szczepanika.
Branżowe Centrum Umiejętności będzie placówką, która połączy w jeszcze większym stopniu biznes z edukacją zawodową i zapewni trwałą współpracę w branży elektroniczno – mechatronicznej. Funkcjonowanie BCU polegać będzie na kształceniu młodzieży, studentów, jak i dokształcaniu dorosłych oraz podnoszeniu kwalifikacji nauczycieli, dając dostęp do najnowocześniejszych technologii w dziedzinie mechatroniki. Planuje się, że w szkoleniach i kursach weźmie udział co najmniej 240 osób. Ponadto zaplanowano szkolenia, które odbędą się za pośrednictwem platformy zdalnego uczenia. Programy szkoleniowe będą obejmować zagadnienia związane z cyfrową oraz zieloną transformacją.
Branżowe Centrum Umiejętności wprowadzi do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji nową kwalifikację z zakresu edukacji pozaformalnej (sektorowej), dostosowaną do potrzeb branży elektroniczno-mechatronicznej. Centrum będzie również prowadzić ośrodek egzaminacyjny w zakresie egzaminów zawodowych i innych egzaminów właściwych dla dziedziny mechatroniki, przygotowując uczestników do spełnienia wymagań rynku pracy.
O projekcie Czytaj dalej
Zapraszam wszystkich członków Oddziału SIMP na zebranie, które odbędzie się w ŚRODĘ 20 marca 2024r. w Domu Technika NOT w Tarnowie, Rynek 10 o godzinie 16:00.
Prezes Oddziału SIMP
w Tarnowie
Lesław Świętochowski
Jest nam niezmiernie miło poinformować wszystkich zainteresowanych, że w dniu 16 lutego 2024 r. w Politechnice Warszawskiej na Wydziale Mechanicznym Technologicznym odbyła się uroczysta Gala podsumowująca XXIII edycję Ogólnopolskiego Konkursu o Dyplom i Nagrodę Prezesa SIMP, na najlepszą pracę dyplomową o profilu mechanicznym, wykonaną i obronioną w krajowej wyższej szkole technicznej, nad którą objął Honorowy Patronat Minister Edukacji i Nauki.
Z ogromną satysfakcją zawiadamiamy, że z grona ponad 30 prac zgłoszonych do II etapu Konkursu, trzy zostały obronione w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie i wysoko ocenione przez Główną Komisję Konkursową.
Wykonali je następujący dyplomanci:
- Pan Rafał Zając, który otrzymał WYRÓŻNIENIE za pracę pt. „Trzyosiowy ploter frezujący CNC o polu roboczym 400x400x100mm” wykonaną pod kierunkiem Pana dr inż. Wojciecha Gruszeckiego,
oraz prace, które zostały zakwalifikowane do finałowego etapu Konkursu:
- Panów Tomasza Pruchnickiego i Konrada Schaba, pt. „Symulator samochodu wyścigowego”,
- Pana Radosława Zygadło, pt. „Stabilizator lotu dla modelu zdalnie sterowanego samolotu”,
Wykonane pod kierunkiem Pana dr inż. Łukasza Mika na Wydziale Politechnicznym.